Subhan Rental Services
Call
  1. Home
  2. Fuel cost calculator
Free tool

Fuel cost calculator

Fuel cost = distance × fuel use (L/100 km) ÷ 100 × price per litre. Enter a trip or a week of driving, pick a car to use its official figure or type your own, and see the cost per trip, per week and per kilometre.

Per trip: $— ·

Per week: $— · Per 4 weeks: $—

Fuel cost per 100 km

Fuel useat $1.80/Lat $2.00/Lat $2.20/L
4 L/100 km$7.20$8.00$8.80
5 L/100 km$9.00$10.00$11.00
6 L/100 km$10.80$12.00$13.20
7 L/100 km$12.60$14.00$15.40
8 L/100 km$14.40$16.00$17.60
10 L/100 km$18.00$20.00$22.00

Fuel use × price per litre = cost per 100 km. Divide by 100 for the cost per kilometre.

Worked example

A 250 km round trip in a car using 7.0 L/100 km, with fuel at $2.00 a litre: 250 × 7.0 ÷ 100 = 17.5 litres, × $2.00 = $35.00. The same trip in a hybrid using 4.0 L/100 km uses 10 litres, or $20.00.

Questions

How do I calculate the fuel cost of a trip?

Fuel cost = distance × fuel use (L/100 km) ÷ 100 × price per litre. A 250 km trip at 7.0 L/100 km uses 17.5 litres; at $2.00 a litre that is $35.00.

How much petrol does 500 km take?

At 7.0 L/100 km, 500 km uses 35 litres: $70.00 at $2.00 a litre. A hybrid using 4.0 L/100 km needs 20 litres, or $40.00.

How much is petrol per km in Australia?

Multiply L/100 km by the price per litre and divide by 100. At $2.00 a litre, a car using 7.0 L/100 km costs 14 cents a kilometre; a hybrid using 4.0 L/100 km costs 8 cents.

How accurate are fuel consumption calculators?

As accurate as the fuel figure you enter. Official combined figures come from laboratory tests, and real-world use is usually higher, especially for petrol cars in stop-start traffic, so use your own figure if you know it.

How much is 1 litre of fuel?

It changes daily and by suburb, so check today's prices on Servo Saver (Victoria). The $2.00 used on this page is an example only.

Where do the car figures come from?

The official combined figures from the federal Green Vehicle Guide (checked 3 October 2026), for cars in our rental fleet.

Renting a car for the week?

Every rental includes unlimited kilometres, so fuel is the main running cost. Compare rent plus fuel in the hybrid vs petrol calculator, or see weekly car rental prices.